top of page

Koncerts “Hildegardes meditācijas”

Piektdiena, 5.augusts / 19:00


Leģendārā viduslaiku mūķene, zintniece, dziedniece, vizionāre un komponiste Bingenes Hildegarde teikusi: “Ir kāds spēks no mūžības, un šis spēks ir zaļš. No zaļā ir radītas debesis un zeme, un viss pasaules skaistums. Nav neviena radījuma, kurā mītošais iekšējais starojums nebūtu nācis no Dieva zaļā spēka.”


Programmā “Hildegardes meditācijas” piedalīsies Antras Dreģes vadītā vokālā grupa “Putni”, ērģelniece Kristīne Adamaite, dziesminiece Anta Eņģele un sitaminstrumentāliste Virdžīnija Laube-Vītiņa.


Programmas mākslinieciskā vadītāja Antra Dreģe saka: “Koncerta centrā būs Bingenes Hildegardes “zaļais garīgums” un viņas mūzika, kurai grupas “Putni” repertuārā ir īpaša vieta. Kopš 2006. gada pie klausītājiem nonākušas jau vairākas šai izcilajai viduslaiku personībai veltītas programmas, tostarp “Hildegardes sapņi”, kas pērn tapa kopā ar ērģelnieci Kristīni Adamaiti un komponisti Eviju Skuķi, atnesot daudz pozitīvu iespaidu no klausītājiem Rīgas un Kurzemes baznīcās, pāri par 4000 skatījumiem internetā, kā arī pilnas skatītāju zāles ovācijas garīgās mūzikas festivālā Beļģijā.


Jaunajā programmā turpināsim sadarbību ar Kristīni Adamaiti, un mums pievienosies savdabīgi skaistās balss īpašniece Anta Eņģele, kas ierastās ģitāras vietā šoreiz spēlēs pašas īpašumā esošo monohordu. Hildegardes mierpilnie opusi mīsies ar citu viduslaiku autoru dziedājumiem un ērģeļdarbiem. Tibetas skanošos traukus, vibrofonu un citas perkusijas kopā ar “Putnu” dziedātājām spēlēs Virdžīnija Laube-Vītiņa. Līdzās Hildegardes dziedājumiem koncertā būs arī 12.–13. gadsimta spāņu vokālā mūzika, Kastīlijas valdnieka Alfonso X kompozīcijas, renesanses meistara Orlando Gibonsa opusi, Parīzes Madlēnas baznīcas ērģelnieces Žannas Demesjē mūzika un Arvo Perta sakrālie šedevri.”


Bingenes Hildegarde (1098–1179) ir, iespējams, pirmā mūzikas vēsturē vārdā nosauktā profesionālā komponiste sieviete — savdabīga un ietekmīga viduslaiku personība. Viņu zināja kā izcili apdāvinātu mistiķe un pravieti, ķeizaru un pāvestu padomdevēju, daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autori. Visas Hildegardes dziesmas ir sakrālas, viņa pati ir arī dzejas autore. Iedvesmu saviem darbiem un svētīgajai dzīvei Hildegarde smēlusies dievišķajās vīzijās, kas bija kopā ar viņu jau kopš agras bērnības. Mūzika viņai bija mistiska debešķīgās sfēru harmonijas atbalss. To apliecina salīdzinājums, ko, klausoties Hildegardes mūķeņu dziedāšanā, teicis kāds viņas laikabiedrs: “Tā skanēja Paradīze pirms cilvēka grēkā krišanas.”

254 views

Recent Posts

See All

“Hildegardes meditācijas” Cēsu mākslas festivālā

Inforrmācija medijiem, 2022. gada 26. jūlijā Cēsu mākslas festivāls 5. augustā plkst. 19.00 aicina uz koncertu “Hildegardes meditācijas” Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā, Cēsīs. Tas vel

1 Comment


Yumi Vega
Yumi Vega
Feb 01, 2023

Very easily this site will most likely irrefutably perhaps end up being popular including numerous weblogs individuals, in order to it's persistent content pieces or possibly views. https://j9korea.com/

Like
bottom of page