Kino programma “Valentīnas Freimanes zviedru kino klasikas izlase”

Updated: May 11


SĀGA PAR GĒSTU BERLINGU (Gösta Berlings saga, 1924)


Režisors: Morics Stillers

Lomās: Lāšs Hansons, Gerda Lundkvista, Mūna Mortensone, Grēta Garbo.


Pēc Selmas Lāgerlēvas debijas romāna motīviem episki uzņemtā filma stāsta par dramatiski romantiskiem notikumiem Vermlandē 19. gadsimta 20. gados. Galvenais varonis ir luterāņu mācītājs Gēsta Berlings, kurš, dzeršanas dēļ zaudējis amatu, apmetas Ekebijas muižā un pievienojas muižas “kavalieriem” jeb jautrai uzdzīvotāju kompānijai. Tikai tikšanas ar Elizabeti Donu liek viņam atmest netikumu un morāli mainīties.

Sava dramaturģiskā un kinematogrāfiskā vēriena dēļ filma bieži tiek dēvēta par zviedru “Vējiem līdzi”. Tā slavena arī ar jaunās zvaigznes – Grētas Garbo – atklāšanu, kurai Elizabete bija pirmā lielā kinoloma.KLIEDZIENI UN ČUKSTI (Viskningar och rop, 1972)

Režisors: Ingmars Bergmans

Lomās: Harieta Andešone, Līva Ulmane, Ingrīda Tulina, Kari Silvana.


19. gadsimta beigās kādā nomaļā muižā ar vēzi slimā Agnese pavada savas pēdējās dienas. Ierodoties viņas māsām Kārinai un Marijai, pamazām atklājas milzīgais naida, melu un skaudības apjoms, kas gadiem ilgi valdījis māsu savstarpējās attiecībās. Māsas nejūt līdzi Agneses ciešanām, tāpēc par vienīgo mierinājumu viņas agonijā kļūst uzticamā kalpone Anna.

Ģimenes kamerdrāma četru izcilu aktrišu izpildījumā. Filma ieguvusi “Oskara” balvu par labāko operatora darbu.491 (1964)


Režisors: Vilgots Šēmans

Krimināli šokējošs stāsts par sešiem mazgadīgiem noziedzniekiem, kas tiek izvēlēti dalībai sociālā eksperimentā ar nosaukumu “Objektivitātes pansija”. Dzīvojot kopā divu sociālo darbinieku uzraudzībā, viņu attiecības ātri izvēršas nekontrolētā vardarbībā un sadismā. Nosaukumā iekļauta atsauce uz Jēzus vārdiem, ka savam tuvākajam grēki jāpiedod septiņreiz septiņdesmit reizes. Vai tas nozīmē, ka 491. reize ir jau ārpus piedošanas?

Sākotnējā versijā filmu aizliedza izrādīt, tikai pēc vairāku brutālāko epizožu noīsināšanas un visaugstākā vecuma cenza noteikšanas tā varēja nokļūt uz ekrāniem. Tiek uzskatīts, ka reakcija uz šo filmu iedvesmojusi Zviedrijas Kristīgo demokrātu partijas dibināšanu.JAUNIE PILSOŅI (Nybyggarna, 1972)


Režisors Jans Truels

Lomās: Makss fon Sīdovs, Līva Ulmane, Edijs Aksberjs.


Vēsturiski episks stāsts par zviedru ģimenes pārcelšanos uz ASV un imigrantu skarbo un traģisko dzīvi Minesotas mežos 19. gadsimta vidū. Filma vienas dzimtas hronikā simboliski atklāj to miljons zviedru likteņus, kas 19. gadsimta gaitā emigrēja uz ASV. Par zviedru vesternu dēvētā filma ir Vilhelma Muberga populārās romānu tetraloģijas “Emigranti” (1949–59) ekranizācijas otrā daļa, sekojot “Izceļotājiem” (Utvandrarna, 1971), ko arī uzņēmis režisors Jans Truels


27 views
Logo_170x170.jpg