top of page

Cēsu Mākslas festivāla TĪRKULTŪRAS skaņas instalācija NEGAIDĪTIE AVOTI skatāma ierakstā

Jūlija pēdējā nedēļas nogale Cēsu Mākslas festivālā noritēja Latvijas Radio 3 “Klasika” raidījuma TĪRKULTŪRA zīmē ar 36 stundu ilgu dzīvu skaņas instalāciju, kuras realizēšanā piedalījās 19 starptautiski atzīti mūziķi un mākslinieki no Amerikas līdz Latvijai un Japānai.


Lenču ielas laukumā Cēsīs tika uzbūvēta skatuve no 87 tonnām betona, kas kalpoja kā simbolisks pamatakmens mākslas mājvietai. Instalāciju veidoja mākslinieki, kuri drosmīgi eksperimentē ar savu mediju iespējām un nebaidās no vēl neizpētītām teritorijām.


Kā ziņots, 36 stundu programma tika veidota, pieskaņojoties diennakts ritmam, kur spēcīgi un eksplozīvi mākslas notikumi mijās ar smalkiem un meditatīviem darbiem. Betona skatuve, virs kuras jumtu turēja divi ceļamkrāni, radīja vidi, kas viegli pakļāvās dažādo pasauļu klātesamībai.


Instalācija tika atklāta ar (Negaidīto avotu 36 stundu instalācijas idejas un scenogrāfijas autoriem) MAREUNROLS darba “Tālavas taurētājs” otro sējumu,  sirreālistiski meditatīvu skaņu gleznu ar jaunā kontrabasista Gregora Laķa dalību, tad ar bungu skaņu ceļojumu uzstājās Andrea Belfi no Itālijas. Intensīvajai skaņu peldei sekoja 36 sirdspukstu minūtes no Kristas un Reiņa Dzudzilo, pēc kuriem nāca digitālo pasauļu sintezētāji Visible Cloaks ar spilgtiem audiovizuāliem ceļojumiem. Vakara kulminācija bija franciski šarmantie latvieši Dominique Dumont, kurus publika noteikti gaida atkal. Spēcīgs un kosmisks bija Takaši Makino video darbs, kas lieliski pastiprināja Lenču laukuma atmosfēru tovakar redzamajā mēness aptumsumā un kam sekoja dīdžeji Sofija Iljasa un Kolins Džonko no Londonas un Parīzes, noturot atmosfēru līdz pat rītam.


Sestdienas rīts sākās ar amerikāņu avangarda filmu meistara Džeimsa Beninga filmām, kam sekoja arfistes un performanču mākslinieces Elizabetas Lāces performance. Nu jau par laikmetīgās un digitālās mūzikas meistaru saucamais Edgars Rubenis demonstrēja savus jaunākos mūzikas meklējumus, pārklājot niansētus skaņu ceļus, radot suģestējošas un harmoniskas kompozīcijas. Jaunais franču provokators  Lorēns Odērs sniedza trauslu un romantisku koncertu, kuru gan pats nodēvēja par karaoke, jo bija jāspēlē bez instrumentiem, kas bija nozaudēti avio pārlidojuma laikā. Tomēr viņš pārsteidza ar izcili ieturētu skatuves klātbūtni, radot spēcīgu emocionālo saviļņojumu. Skaņu arhitekts Breds Nats uzstājās ar savu pašradīto mūzikas instrumentu performanci. Bija arī Gents no Kopenhāgenas ar popmūziku salauztām sirdīm un žanram nepakļaujamie Motion Graphics no Ņujorkas ar digitālām fantāzijām. Nakts sākumu pa īstam iezīmēja urbāni poētiskais Visionist no Londonas kombinācijā ar Pedru Maija videodarbiem. Visu nakti aizraujošā līmenī noturēja Manfredas ar šamaniski globāli nedefinējamu elektroniskās mūzikas setu.


Sadarbībā arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru TĪRKULTŪRAS skaņas instalāciju Cēsu Mākslas festivālā apmeklēja arī vairāki starptautisku mūzikas un kultūras mediju pārstāvji no The Quietus, Drowned in Sound, WIRE, Soho Radio un citām nozīmīgām ārvalstu kultūras platformām, kas ir publicējuši jau vairākus atskatus par pieredzēto un jau ir nodēvējuši šo notikumu par sākumu kaut kam ļoti skaistam.


Sadarbībā ar LMT Straumi pasākumu bija iespējams vērot tiešsaistē, turklāt pauzēs starp performancēm pasākuma īpašie viesi – festivāla “Skaņu mežs” pārstāvis Toms Auniņš, “Zemlikas” organizators Miks Magone, Latvijas Radio mūzikas žurnālists Edgars Raginskis un mūzikas pazinējs Atis Žagars – dalībniekus aicināja uz sarunām “par tīro” kultūrā un mākslā. Šīs sarunas un arī daudzi interesanti “Negaidīto avotu” video joprojām apskatāmi LMT Straumes arhīvā http://straume.lmt.lv/cmf-2018. Tur atradīsiet spilgtākos un negaidītākos festivāla mirkļus Andrea Belfi, Gents, Takaši Makino, Breda Nata un citu mākslinieku izpildījumā.


TĪRKULTŪRA pateicas visiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem, bez kuriem šis eksperiments nebūtu varējis notikt. Īpašs paldies visai Cēsu Mākslas festivāla komandai par uzticēšanos negaidītajiem avotiem un Latvijas Mobilajam Telefonam par iespēju tos darīt pieejamus skatītājiem visā Latvijā un ārpus tās.

Spilgtākos muzikālos mirkļus un sarunas ar instalācijas dalībniekiem būs iespējams klausīties arī Tīrkultūras radio pārraižu ietvaros Latvijas Radio 3 “Klasika” frekvencēs.


Instalācijas “Negaidītie avoti” performances apskatāmas Cēsu alus brūzī līdz pat 26. augustam, kā arī vēl joprojām vērojamas LMT Straumes interneta vietnē http://straume.lmt.lv/cmf-2018.

59 views

Recent Posts

See All

Izstāžu darba laiki

LMA Bakalauru un maģistru diplomdarbu izstāde NEPIERADINĀMĀS TERITORIJAS būs apskatāma Koncertzālē CĒSIS no 27.jūlija līdz 26.augustam: P. Slēgts O.–C. 12:00–19:00 P.–S. 10:00–20:00 Sv. 10:00–18:00 Am

1 comentariu


Yumi Vega
Yumi Vega
01 feb. 2023

Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly. https://j9korea.com/

Apreciază
bottom of page