top of page

Cēsu Mākslas festivāls 2018

Updated: Apr 21, 2020

Cēsu Mākslas festivāls šogad notiks no 22. jūlija līdz 26. augustam. Festivāla īpašais notikums būs LR3 “Klasika” raidījuma TĪRKULTŪRA veidotā 36 stundu dzīvā skaņas instalācija “Negaidītie avoti”/Unexpected Sourcesar inteliģentā amerikāņu retrofutūrista Džona Mausa uzstāšanos, neklasificējamo ambientās mūzikas pārdefinētāju Visible Cloaks performanci, sintīpopa skaņu mākslinieka Motion Graphics interneta sapni, fascinējošā itāļu bundzinieka Andrea Belfi un citu pasaulē un Latvijā atzītu mākslinieku dzīvajām performancēm, kas norisināsies 27.–29. jūlijā pilnīgi jaunā norises vietā. Gaidāma atkalsatikšanās ar mūsu laikmeta videomākslas ikonu Džeimsu Beningu, būs skatāmas sezonas nozīmīgākās teātra izrādes. Tam līdzās arī klasiskas vērtības – Cēsu Pils parka estrādes lielkoncerts ar šobrīd pasaulē atzīto latviešu operdīvu Marinu Rebeku un diriģentu Karelu Marku Šišonu.


“Sekojot 10. festivāla solījumam festivāla dominanti katru gadu mainīt no mūzikas uz vizuālo mākslu, šogad tiks apspēlēta vizuālās mākslas tēma. Esam pieaicinājuši jaunu programmas veidotāju komandu, kuriem dota pilna brīvība radošajās izpausmēs. Tie ir viens no Latvijas Radio 3 “Klasika” laikmetīgās mūzikas pārraides TĪRKULTŪRA veidotājiem Rolands Pēterkops/MAREUNROLS un arhitekts Austris Mailītis, kuri iecerējuši audiovizuālu instalāciju ar dzīvām sesijām. TĪRKULTŪRAS skaņas instalācija iedzīvinās jaunu vietu Cēsīs – Lenču ielu 6. Amerikāņu režisora un mākslinieka Džeimsa Beninga īpašu personālizstādi veido Žanete Skarule, kas savulaik uz Cēsīm atvedusi avangarda ikonu Jonu Meku. Cēsu Mākslas festivāls turpina eksperimentēt, saglabājot izcilību,” par šī gada festivāla iecerēm stāsta tā direktors Juris Žagars.


TĪRKULTŪRA Cēsu Mākslas festivālā pārtaps tīrā, baltā telpā, kur ieraudzīt vēl neredzamo – kā izskatās mūzika vizuālās mākslas valodā un kur žanru un mediju mijiedarbībā parādās tīrais talants un dzīva jaunrade. Instalācijas programmā spilgtas skaņu un vizuālas pieredzes: avangarda mūzikas intelektuālis Džons Maus ar emocionālām un nobriedušām kompozīcijām, ko caurstrāvo drosme un iedvesmojoša inteliģence; audiovizuālo performanču mākslinieki Visible Cloaks ar elektroniskās mūzikas ceļojumiem telpā un laikā īpašā sadarbībā ar video mākslinieci Brennu Mērfiju; sintīpopa un interneta sapņu meistars Motion Graphics, kas savā praksē izmanto programmētus instrumentus, atdarinot akustiskos, piemēram, klarnetes un marimbas; elektroakustiskās mūzikas komponists un eksperimentālās mūzikas meistars Andrea Belfi, kurš savij akustisko un elektronisko bungu skanējumu, radot enerģētiskas un hipnotiskas skaņu ainavas; dīdžejs un mūzikas producents Kolins Džonko no Francijas, amerikāņu kino mākslinieks Džeimss Benings un daudzi citi, kuru vārdi tiks izziņoti jūnijā.


Festivāla vizuālās mākslas programmā šogad gaidāma atkalsatikšanās ar Džeimsu Beningu, kura lielformāta instalācija FAROCKI atklāja festivāla programmu 2016. gada vasarā. Džeims Benings uzskatāms par vienu no fascinējošākajām personībām ASV neatkarīgā kino laukā kopš 20. gadsimta 70. gadiem. Viņš savu daiļradi un dzīvi, līdzīgi kā avangarda kino pionieris Džons Meks, kurš Cēsīs viesojās 2014. gadā, veltījis jaunu formu, satura un tēmu meklējumiem.


Turpinot iepazīt spilgtā amerikāņu mākslinieka daiļradi, šovasar Cēsīs būs skatāma Beninga izstāde un kino programma, kā arī notiks tikšanās ar pašu mākslinieku. Izstādē būs skatāms projekts “Divas būdas” (Two Cabins) – dabiska lieluma arhitektūras modeļi, kas kopš 2014. gadā Hamburgā notikušās personālizstādes Decoding Fear apceļojuši vairākus pasaules muzejus un galerijas.


Tāpat ekspozīcijā iekļauta jauna fotogrāfiju sērija no projekta “31 draugs” (Thirty-one Friend, 2015), kas bija veltīts Beninga draugiem un laikabiedriem – spilgtām personībām mākslas un kino nozarē. Savukārt TĪRKULTŪRAS instalācijas laikā redzēsim Beninga 52 filmu izlasi, kas tapušas pagājušajā gadā projekta “52 filmas” (52 Films) ietvaros.


22.jūlijā notiks tradicionālais festivāla lielkoncerts Cēsu Pils parka estrādē. Galā koncerta Salut d’amour viesi būs viena no spožākajām starptautiskajām latviešu operzvaigznēm Marina Rebeka un izcilais Karels Marks Šišons pie Latvijas Festivāla orķestra diriģenta pults. Koncertu muzikāli caurvīs mīlestības tēma – Marinas Rebekas sniegumā skanēs R. Vāgnera, P. Čaikovska, S. Prokofjeva skaņdarbi, bet koncerta īpašais brīdis būs Jāņa Mediņa slavenās “Ārijas” no Trešās orķestra svītas atskaņojums par godu valsts simtgadei. Šo latviešu simfoniskās mūzikas simbolu jaunā veidolā licis pieredzējušais Liepājas diriģents un aranžētājs Jēkabs Ozoliņš – starp orķestra instrumentiem viņš ieaudis vokalīzi sievietes balsij, ko jaunās versijas pirmatskaņojumā izpildīs Marina Rebeka. Koncerts Salut d’amour notiek sadarbībā ar koncertzāli “Cēsis”, Cēsu Kultūras un tūrisma centru, festivālu ŠALC, biedrību “Laba mūzika” un ir iekļauts Latvijas simtgades kultūras programmas koncertciklā “Dzimuši Latvijā”.


Cēsu Mākslas festivāls piedāvās arī jau skatītāju iemīļoto Grand Prix teātru izrāžu skati, ko, kā jau katru gadu, veido pieredzējusī teātra kritiķe Silvija Radzobe. Atzīmējot latviešu animācijas klasiķu Rozes Stiebras un Anša Bērziņa pagājušā gada nogalē saņemto Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” par mūža ieguldījumu, festivāls aicinās uz īpašu Rozes Stiebras veidotu latviešu animācijas un leļļu filmu izlasi.


Turpinot aizvadīto gadu veiksmīgo pieredzi, arī šogad notiks SEB stipendiātu izstāde – koncertzālē “Cēsis” būs skatāmi Latvijas Mākslas akadēmijas diplomandu darbi. Savukārt festivāla ilggadējais partneris Latvijas Mobilais Telefons nodrošinās tiešraides vietnē LMT Straume no spilgtākajiem festivāla notikumiem.


12.Cēsu Mākslas festivāls notiek ar patrona SEB bankas, vadošā telekomunikāciju operatora un festivāla ģenerālsponsora LMT, mākslas mecenāta SIA Alfor, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, koncertzāles “Cēsis” un Cēsu novada domes atbalstu.
18 views

Recent Posts

See All

Izstāžu darba laiki

LMA Bakalauru un maģistru diplomdarbu izstāde NEPIERADINĀMĀS TERITORIJAS būs apskatāma Koncertzālē CĒSIS no 27.jūlija līdz 26.augustam: P. Slēgts O.–C. 12:00–19:00 P.–S. 10:00–20:00 Sv. 10:00–18:00 Am

Comments


bottom of page