top of page

MIHAELS VEINIUSS | Michael Weinius

Mihaels Veiniuss ir viens no mūslaiku vadošajiem varoņtenoriem.

Kā īpaši daudzināts Vāgnera lomu interprets, Veiniuss īpaši izceļams Zīgmunda (“Valkīra”), Tristana (“Tristans un Izolde”), Loengrīna, Parsifāla un Zigfrīda lomās. Ārpus Vāgnera opermūzikas, tenors izcili iejuties arī Samsona (Sensānsa “Samsons un Dalila”), Mao (Adamsa “Niksons Ķīnā”), Laca (Janāčeka “Jenūfa”), Dona Hosē (Bizē “Karmena”) tēlos, kā arī dziedājis titullomas Britena operas “Pīters Graimss” un Verdi operas “Otello” iestudējumos.

2021. un 2022. gada koncertsezonu spilgtākie notikumi ietvēra Ērika lomu “Klīstošā holandieša” uzvedumā Parīzes Bastīlijas operā, Zigfrīda lomu operu “Zigfrīds” un “Dievu mijkrēslis” iestudējumos Vīnes Valsts opernamā. Veiniuss bija Zigfrīds arī Diselforfas Deutsche Oper am Rhein ražojumā. Tāpat tenors dziedājis Tristanu Cīrihes operā un panākumiem bagātajā Pītera Selersa interpretācijā ar Losandželosas filharmonijas orķestri diriģenta Gustavo Dudamela vadībā. Veiniuss pēdējās sezonās bijis arī Lacs Janāčeka “Jenūfā” Oslo operā, Bakhs Riharda Štrausa operā “Ariadne Naksosā” Flāmu operā un Stokholmas Karaliskajā opernamā, Hērods Štrausa “Salomē” kopā ar Tokijas simfonisko orķestri. Šajās koncertsezonās mūziķis uzstājies arī Bavārijas Valsts operā, Ženēvas Lielajā teātrī, Leipcigas operā, Losandželosas operā un Berlīnes Vācu operā.

2023. gada sezonā Veiniuss ir Tristans Parīzes Nacionālajā operā, kā arī kopā ar Prāgas SO un Berlīnes Vācu SO. Viņš atgriežas kā Zigfrīds Diseldorfas Deutsche Oper am Rhein un šo lomu 29. jūlijā dziedās Cēsu Mākslas festivāla organizētajā koncertuzvedumā ar  Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Tarmo Peltokoski vadībā.

Tuvākie Veiniusa plāni ietver Tristana lomu Berlīnes Vācu opernamā un ar Berlīnes Vācu SO. Viņš piedalīsies arī Šēnberga Gurrelieder atskaņojumā kopā ar Prāgas Radio SO, kā arī Bēthovena Devītās simfonijas lasījumā ar Tokijas Filharmonijas orķestri. Veiniuss dziedās Hērodu Štrausa operas “Salome” atskaņojumā Palau de la Música de València. 2024. gadā Mihaels Veiniuss debitēs kā Tannheizers un Otello.

Uz operas skatuves Veiniuss pirmo reizi kāpa 1993. gadā ar Guljelmo lomu Mocarta operā “Tā dara visas” un Zviedrijas lielākajos opernamos dziedāja Renāto, Pozu, Marselu. 2004. gadā viņš no baritona balss tipa adaptējās par tenoru un guva milzu panākumus, dziedot Lacu Janāčeka operā “Jenūfa”. 2008. gadā Veiniuss ieguva godalgoto pirmo vietu Vāgnera konkursā Sietlā un 2010. gadā debitēja Parīzes Bastīlijas operā Hansa Švalba lomā Hindemita opusā “Gleznotājs Matiss”. 2012. gadā viņš pirmo reizi dziedāja Loengrīnu Zviedrijas Karaliskajā operā, kam sekoja šīs lomas atveidojums arī Berlīnes Vācu operā un Vīnes Valsts operā, savukārt Bavārijas Valsts operā Veiniuss atveidoja Parsifālu.

Mihaels Veiniuss regulāri sniedz solokoncertus. Īpašu atzinību izpelnījušās viņa Šēnberga opusa Gurrelieder, Bēthovena Devītās simfonijas, Mālera “Dziesma par zemi”, Elgara “Gerontija sapnis” interpretācijas. Viņš sadarbojies ar tādiem diriģentiem kā Esa Peka Salonens, Kents Nagano, Aksels Kobers, Džanandrea Noseda un daudziem citiem.

2013. gadā skandināvu tenors tika iecelts par Viņa Majestātes Kārļa XVI Gustava galma dziedoni, savukārt 2022. gadā apbalvots ar Karalisko Litteris et Atribus medaļu.

michael-weinius.jpg
bottom of page